CHIRITA OF BARZOIENI

Despre Vama Veche in general.

Moderators: Popeasca, stranger

serendipity
Sf. Petru

CHIRITA OF BARZOIENI

Post by serendipity » Tue Sep 14, 2004 11:45 am

N-am apucat sa vad daca a mai postat si altcineva (daca mai e topic, rog moderatorii sa-l stearga).

PROGRAMUL TEATRULUI DE COMEDIE DIN SAPTAMANA 20- 26 SEPTEMBRIE

SALA MARE

Marti, 21 Septembrie ora 19.30

CHIRITA OF BIRZOIENI

avanpremiera

dupÒ Vasile Alecsandri

adaptare Iarina Demian

regia Iarina Demian

muzica Tudor Chirila, Gelu Ionescu

light design Alexandru Darie

scenografia Stefania Cenean

coregrafia Roxana Colceag

cu: Emilia Popescu, Tudor Chirila,

Florin Dobrovici, Bogdan Cotlet/ Paul Ipate,

Delia Nartea, Andrei Barbu,

Gheorghe Simonca, Mirela Oprisor

Costina Ciuciulica, Ecaterina Tugulea,

Pavel Barsan, Gabriel Calinescu

Pretul biletelor: 157.000, 94.500 lei

Miercuri, 22 Septembrie ora 19.30

CHIRITA OF BIRZOIENI

Vineri, 24 Septembrie ora 19.30

Sambata, 25 Septembrie ora 19.30

CHIRITA OF BIRZOIENI
viitorul e nescris

Guest

Post by Guest » Mon Sep 20, 2004 2:33 pm

A fost cineva la piesa?impresii.....

Popeasca
Oltean

Post by Popeasca » Mon Sep 20, 2004 4:25 pm

Anonymous wrote:A fost cineva la piesa?impresii.....
Guestule stai prost cu orientarea in date? :twisted:
Sunt oltean de Jiulet, mititel si iubaret.

alexunu
Daydreamer

Post by alexunu » Mon Sep 20, 2004 7:55 pm

am inteles ca spectacolul se amana... nu sunt insa suta la suta sigura, verificati si voi informatia daca aveti unde!
"hope is a good thing, maybe the best of things, and no good thing ever dies" (shawshank redemption)
alexunu online

floydman
.

Post by floydman » Mon Sep 20, 2004 10:10 pm

da, si eu am inteles ca se amana din cauza unor probleme medicale ale uneia din actritele ce fac parte din distributia piesei. se pare ca piesa se va juca saptamana viitoare.
all animals are equal but some animals are more equal than others...

tumbulina2001
Copil cu geacõ de blugi

Eu am trecut aseara pe acolo

Post by tumbulina2001 » Wed Sep 22, 2004 4:18 pm

Am vazut anunt ca se amana doar pentru spectacolul din zilele de 24 25 septembrie. o sa va spun parerea mea dupa ce voi vedea piesa, adica pe 30 septembrie, eu mi-am luat bilete pt ziua de 30.

LiaNNa
Sf. Petru

Post by LiaNNa » Wed Sep 22, 2004 6:36 pm

exista fie si a mia sansa sa se joace si in 2? :D
Vise inalte ca zborul unui pescarus...

maramures
Emigrant ¯n America

Post by maramures » Thu Sep 23, 2004 4:50 pm

Exact 1 & 2!!! :P
Sa moara Cicinel!!!

Death_Angel
Dinozaur

Post by Death_Angel » Thu Sep 23, 2004 4:51 pm

daca se mai joaca si pe 2 e posibil sa vin si eu ( asta daca o sa am bani de bilet :P ).
Kiss the cook ! Kill the wife ! ( Al Bundy :P )
death's blog

maramures
Emigrant ¯n America

Post by maramures » Thu Sep 23, 2004 4:58 pm

E avanpremiera, se va intra,cel mai probabil, pe baza de invitatii, cunostinte,etc... Asa ca antenutzele!...
:D
Sa moara Cicinel!!!

thanatos_eros
Om al plajei

Post by thanatos_eros » Thu Sep 23, 2004 7:45 pm

stie cineva cum arata programul exact, acum ? ( dupa ce s-au facut modificarile?) ca sa stiu cand vin in bucuresti. pls ! ceva informatii mai exacte !?!........
totul e lumina !!!

Pitbull
Big Brother

Post by Pitbull » Fri Sep 24, 2004 8:52 pm

Floyd si cu Je tinem legătura cu teatrul. Careva dintre noi va anunta când si cum va merge Forumul in corpore la spectacol. Probabil la avanpremiera pentru rude, prieteni, cumetri si vecini.
Imperiile coloniale au murit...
Germania Nazistõ a murit...
Uniunea Sovieticõ a murit...
Si nici Uniunea Europeanõ nu se simte prea bine ;)
http://communities.msn.com/pitbullsrealm

Popeasca
Oltean

Post by Popeasca » Wed Sep 29, 2004 9:32 pm

Teatrul de Comedie se pregateste pentru deschiderea stagiunii 2004-2005
Regizorul Iarina Demian readuce musical-ul pe scena de teatru
Ramona Draghici
"½Chirita of Birzoieni?, a treia colaborare mama-fiu: Iarina Demian si Tudor Chirila."

Teatrul de Comedie din Bucuresti programase astazi deschiderea stagiunii cu o premiera. Din motive "obiective", spectacolul "Chirita of Birzoieni" si-a amanat lansarea pentru o data ramasa neprecizata. In ciuda acestui mic inconvenient, repetitiile sunt in toi. In adaptarea si regia Iarinei Demian, celebrul text al lui Vasile Alecsandri va aduce in fata publicului o distributie de zile mari: Emilia Popescu, Tudor Chirila, Delia Nartea, Florin Dobrovici, Andrei Barbu, Gheorghe Simonca, Mirela Oprisor. Ei vor incerca sa readuca in peisajul zilelor noastre un personaj a carui tipologie isi poate regasi cu usurinta un corespondent actual. Pentru ca nu se doreste a fi un spectacol "foarte realist", dupa cum ne-a declarat doamna Iarina Demian, piesa nu a fost construita dupa reteta clasica a musical-ului. "Chirita este un personaj fermecator, dar, in acelasi timp, primejdios. Este un prototip care manipuleaza si care este manipulata. Cu toate acestea, nu reuseste decat sa aiba vocatia imitatiei, si din acest punct de vedere putem spune ca este actual. Slugarnicia este, din pacate, o trasatura pe care poporul acesta a avut-o de sute de ani", a adaugat Iarina Demian. Adaptarea textului s-a facut la nivelul relatiei dintre personaje, fiind schimbate ritmurile si biografiile acestora. Muzica spectacolului, semnata de Tudor Chirila si Gelu Ionescu, este una de exceptie, care "va face publicul sa se ridice in picioare". "Chirita of Birzoieni" este, in acelasi timp, si a treia colaborare cu Tudor Chirila, fiul regizoarei. "Sper din tot sufletul sa fie un succes, pentru ca am avut norocul sa colaborez cu o echipa minunata. Actorii au fost niste eroi adevarati, care au intrat atat de bine in atmosfera, incat aproape ca au uitat de viata de dincolo de scena. Spectacolul este un musical adevarat, cu 14 momente muzicale, fiecare dintre ele purtand un nume sugestiv: Revolutia, Spaga, Musacaua etc. Scenografia este semnata de Stefania Cenean, in tonuri de negru, alb si rosu, coregrafia apartine Roxanei Colceag, iar Ducu Darie s-a ocupat de designul de lumini", ne-a mai precizat Iarina Demian.
Din Gardanul

Popeasca
Oltean

Post by Popeasca » Wed Sep 29, 2004 9:53 pm

IARINA DEMIAN
„O Chirita a mea, a ta, a tuturorö

- Nici nu s-a terminat bine vacanta si esti gata sa deschizi stagiunea la Teatrul de Comedie cu o premiera: un musical dupa Coana Chirita de Alecsandri. Semnezi doar adaptarea si regia. De ce nu joci?
- Astazi sunt regizor, maine poate voi fi din nou actrita, poimaine si una si alta, de ce nu? La un moment dat, trebuie sa stii sa alegi. Acum am ales sa adaptez si sa semnez regia la un musical dupa Coana Chirita, textul clasic din care am facut, cu tot respectul cuvenit, „o Chirita a mea, a ta, a tuturorö, cum spune canticelul devenit uvertura spectacolului nostru. Am repetat intens din primavara pana la mijlocul verii, drept care n-am avut o vacanta prea lunga - doar cateva zile pe litoral, la 2 Mai, ca sa fiu aproape de Vama Veche, unde sper sa-mi construiesc casa mult visata. Fiul meu, Tudor Chirila, a si batut tarusii. Locul e minunat, se afla pe malul marii, l-am mostenit de la tata si l-am recuperat cu mult efort. Dar eu sunt deprinsa cu eforturile. Musicalul e un gen foarte indragit, dar si foarte greu de realizat. Abia dupa premiera cu Chirita of Barzoi voi avea si eu liniste sa-mi continui vacanta. Unde? La Praga. Mi-e tare dor de orasul asta superb, unde am locuit o vreme cu parintii, in copilarie. Simt nevoia sa ma intorc in timp, sa hoinaresc pe strazi cunoscute, sa revad casele unde am stat. Mi-ar placea sa fac aceasta calatorie sentimentala impreuna cu baietii mei, Ionut si Tudor. Tudor s-a si abonat la acest proiect. Ar fi o a doua bucurie pe care mi-ar face-o el, dupa premiul de interpretare UNITER pe care l-a primit in primavara. In seara aceea emotionanta, Tudor a spus: „Dedic acest premiu mamei mele, care ma mai invata si acum sa mergö. Ce-si poate dori mai mult o mama? Iar o mama care mai este si actrita si regizoare isi doreste sa colaboreze in continuare cu fiul ei, premiant. Sunt la a treia, chiar la a patra colaborare cu el, in calitate de actor, si a asigurat partitura muzicala impreuna cu Gelu Ionescu. De ce am ales-o pe Chirita? Pentru ca e un personaj foarte raspandit. Uitati-va si acum de cate Chirite suntem inconjurati! In propunerea mea, piesa a capatat noi ritmuri, noi mesaje. Am creat situatii si biografii noi; astfel, toate rolurile au devenit importante. Tudor il joaca pe Charles, iar canticelele clasice s-au transformat - pe muzica lui Tudor si textele mele - in arii: aria revolutiei, aria spagii etc. etc. Am colaborat cu interpreti minunati, ca Emilia Popescu, Mirela Oprisor, Delia Nartea, Gheorghe Simonca, Florin Dobrovici si cateva talente foarte tinere. Si, nu in ultimul rand, am lucrat cu Tudor, care a reusit sa fie si-n regia mea un actor excelent. Va marturisesc ca nu-i usor de lucrat cu el: intre noi apar si scantei, care se transforma uneori in flacari. Dar si focul e de la Dumnezeu, iar fara el n-am putea trai. Scenografia spectacolului apartine Stefaniei Cenean, coregrafia e semnata de Roxana Colceag.
Am si o surpriza - sa v-o spun, s-o mai pastrez? Hai sa v-o zic, ca prea ma bucura: apreciatul regizor si director al Teatrului Bulandra, Alexandru Darie, a accep-tat sa colaboreze la spectacolul nostru, in calitate de light designer.
Mai am si alta veste buna: pentru Fundatia noastra Art-Est am castigat un proiect cultural in cadrul programului de dezvoltare al Natiunilor Unite. Despre el, cu alta ocazie.

http://www.formula-as.ro/articol.phpnrr ... idart=5572

romibaro
Om al plajei

Post by romibaro » Thu Sep 30, 2004 11:11 am

avanpremiere sunt vineri 1, si sambata, 2 oct. insa accesul e doar pe baza de invitatie.
ne incadram la invitatii pentru prieteni? :) ca ar trebui doar vreo 30 de locuri...cred...
Asta-i viata aproape pentru toti. o iei pe ocolite, te aranjezi, iti porti lasitatea ca pe un animal familiar. O mangai, o dresezi, te legi de ea. Asta-i viata. Unii sunt curajosi, altii se acomodeaza. E mult mai odihnitor sa te acomodezi.

Post Reply