totul se rezuma la perceptie!

"Postati, băieti, orice, numai postati!" Teren de joacă mai liber decât Zona Liberă!

Moderators: Vama9, rory

alexunu
Daydreamer

totul se rezuma la perceptie!

Post by alexunu » Fri Jan 30, 2004 12:41 am

acesta va fi topicul lui cow! :D dap, o sa am si eu acum un topic al meu unde o sa scriu de fiecare data cand simt nevoia, cam ca intr-un fel de jurnal... bineinteles, orice cetatean simte nevoia sa comenteze ultimul episod din seinfeld sau sa aprofundeze problema iubirii homosexuale, e liber sa posteze aici :wink:

azi am sa reproduc aici un post de-al meu mai vechi de pe celalalt forum...

13 decembrie 2002

azi am zburat cu pescarusii.

mi-am regasit chipul intr-o oglinda furata de talharii timpului. parca nu mai e cel de ieri. parca a renascut. e proaspat si naiv, rade ca un copil stirb si curios. fiecare aripa a chipului meu tremura zambind ca un soare care abia a invatat sa rasara.

azi am zburat cu pescarusii.

si pasii infrigurati parca nu se mai temeau sa alunece. si buzele crapate de vant sangerau aproape vesele cand ma intorceam spre casa. si ochii mei, din spatele ochelarilor ce trebuie schimbati, clipeau ca prostii, mai miopi decat inainte, dar mai sinceri si mai vii.

ma intrebam mai devreme daca sa imi cumpar bilet sa mai vad inca o data spectacolul. sa fiu buna si sa nu ii fur locul unei persoane care nu a reusit sa-l vada prima oara? sau sa fiu egoista si sa ma bucur iar din plin de toate senzatiile coplesitoare pe care acum le resimt doar pe jumatate de fiecare data cand ascult albumul? sa pun iar mana pe un bilet in randu' 2 care e de fapt randu' 1 si sa ma las iar cutremurata de orgasmul ala neomenesc?

azi e sfanta lucia... unul din cele doua nume ale mele. tata mi-a dat 500 de mii. nu stiu daca pentru ziua de azi (mai mult ca sigur n-are idee ca e vreo sfanta azi si ca are vreo legatura cu mine, iar lucrul asta nu are cum sa ma supere pentru ca la fel de putin imi pasa si mie de toate treburile asta) dar stiu ca uitandu-ma la bancnota de plastic ma intrebam ce as putea face cu ea. si am zambit. sa zbor din nou cu pescarusii de la vama veche? sa raman cu ai mei? nu m-am hotarat... nu vreau sa dispara emotia pe care nu ti-o poate oferi decat un lucru gustat pentru prima oara. pe de alta parte, nu ma pot satura de concertele vama veche.
n-am sa imi pun intrebari. oricum trec pe langa tnb zilnic... poate ma va chema o soapta...
Last edited by alexunu on Thu Jul 22, 2004 10:14 pm, edited 1 time in total.
"hope is a good thing, maybe the best of things, and no good thing ever dies" (shawshank redemption)
alexunu online

LiaNNa
Sf. Petru

Post by LiaNNa » Fri Jan 30, 2004 8:39 am

30 ianuarie... mi-e foame si frig si sila de zapada de afara... ma gandesc cu groaza cat am de mers pana acasa, cat va dura sa imi fac o cana de ceai de tei pe care o voi bea fierbinte, asteptand nerabdatoare sa intru intre mickey mouse-ii de pe lenjeria mea de pat... pe 30.ianuarie.2003 ma gandeam cu nerabdare la 30.ianuarie.2004... viata de student, departe de casa... dah, e frumos sa visezi... pacat ca e cam tot ce poti face... da, depinde de tine sa-ti implinesti visele, dar d-l Hazard are un cuvant puternic de spus...
30. ianuarie. 2004 ... si eu ma gandesc cu dor si nostalgie la acel 30. ianuarie. 2003 in care ma vroiam departe... acuma sunt... de ce doare, totusi?
Vise inalte ca zborul unui pescarus...

sheridan
Sf. Petru

Post by sheridan » Fri Jan 30, 2004 2:16 pm

30 ianuarie....30!Sunt 2 luni de la Oasis si deja mi-e asaaaaa de dor de ce s-a intamplat, de atmosfera aia, de provinciali, de tot!Hmmm, poate ca sunt nostalgica, dar a fost cu adevarat frumos!
Sper sa reeditam acel 30 decembrie cat mai curand...
Singurul moment cand nu mai esti prost este, paradoxal, atunci cand recunosti ca esti PROST...

melina
Cal din Marlboro

Post by melina » Fri Jan 30, 2004 3:38 pm

ah, e 30 ianuarie si sunt ok... sunt ceva mai fericita decat deobicei... am speranta si multa dragoste...

sher, mai putin pana la vara... nu mergem in vama? :wink:
this is fact, not fiction...
for the first time in years.

matusa jmja-ului

valkiria
Cel ce vinde de toate

Post by valkiria » Fri Jan 30, 2004 7:23 pm

o clasa goala inainte de ora de engleza... ba nu, nu e goala, sunt cateva fete stranse la un calorifer. una se uita in gol, alta fredoneaza distrata ceva, alta mototoleste perdeaua... in curand se va termina si ziua asta, si se vor duce acasa... deocamdata insa trebuie sa stea in scoala si sa astepte ultimul clopotel. si cineva incepe dintr-o data: "m-am saturat de patul meu de-acasa..."
sa canti "vara asta" intr-o clasa ce se umple incet de lume si sa nu-i simti pe ceilalti care se intorc galagiosi din pauza, aruncandu-ti priviri ironice. sa canti si sa te uiti pe fereastra la nimic.
pe 30 ianuarie 2004, drumul spre mare a trecut pe acoperisul pe jumatate acoperit cu zapada murdara al cladirii de peste drum de colegiul "carol I".
if you see this writing you're dying.

alexunu
Daydreamer

Post by alexunu » Fri Jan 30, 2004 10:08 pm

sunt fericita ca scrieti aici!!!
va multumesc!
"hope is a good thing, maybe the best of things, and no good thing ever dies" (shawshank redemption)
alexunu online

alexunu
Daydreamer

Post by alexunu » Fri Jan 30, 2004 10:09 pm

am promis ca reproduc aici ceva scris de mine mai demult, ce contine si o amintire legata de leonard cohen....

Mama plange altfel?

Camera e mare si luminoasa. Prea luminoasa in dupa amiaza veche pe care o transform pentru o clipa in prezent. Raze puternice patrund prin usile mari de sticla de la balconul care miroase atat de tare a praf. Covorul e mai albastru. Ochii mei nu mai deslusesc mobila clar. De aici, din camera copiilor vad doar lumina si umbra mamei perindandu-se printre razele puternice. Poate nu s-a intamplat chiar asa, dar asa imi amintesc.

Mama plange altfel? Mama isi apasa chipul cu palmele ei moi si scoate niste sunete infundate. Respira altfel, parca nu mai are aer. Si undeva la granita dintre lumina si umbra vad lacrimi. Mama plange. Cum plange? Si de ce nu se aude nici un zgomot? Mama nu urla cum urlu eu, cum urla toti copiii de la gradinita atunci cand se lovesc sau cand nu vor sa doarma dupa amiaza. Mama plange mut. Ma uit la un film trist in care mama plange si sonorul e oprit. Ca sa imi aline durerea sau sa mi-o sporeasca? Mama plange altfel? Parca ma duc la ea si ii zic cevaà cred ca abia atunci isi da seama ca o vad. Parca isi sterge lacrimile. Sau imi spune sa o las in pace. Sau ma mangaie. Nu mai stiu. Plange pentru ca s-a certat cu tata, i-am auzit mai devreme. Mama plange altfel.

Mama ne-a facut sa cantam muzica americana de Craciun in verile in care mergeam toti patru in concediu. Se bucura la fel de copilaresc ca si noi in diminetile reci in care, imbracati toti in pantaloni scurti, dupa cateva ore de somn in care toti ne prefacuseram ca dormim, incarcati cu bagaje, traversam strada prafuita si adormita catre dacia alba care astepta drumul cu plopi ce duce catre mare.

Mama ne-a umplut viata cu atatea sunete divineà Suntem in masina toti patru, ne intoarcem acasa. Am fost la munte mi se pare. Ascultam Leonard Cohen. Stau cu picioarele stranse sub mine (sunt in ciorapi) pe bancheta din spate si privesc pe geam. Atunci cand merg cu masina imi place sa privesc pe geam si sa ascult muzica. Leonard Cohen se potrivea perfect. Nu suport sa ma intrebe cineva ceva, nu suport sa ii aud pe ceilalti discutand in masina, acoperind muzica si deranjandu-ma de la spectacolul care se misca pe langa noi. Sau ne miscam noi pe langa el? Mai multe scene de teatru la care suntem spectatori fara bilet. Incerc sa cant impreuna cu Leonard Cohen, nu stiu decat putine versuri, dar trebuie sa cant, altfel nu ma simt bine.

- Mama, cum pot sa cant pe melodiile astuia? (nu stiam atunci cum il cheama si era irelevant)

O intreb pe ea pentru ca are voce frumoasa si stie mai toate melodiile.

- Adica?

- Nu vezi ce voce groasa are? Nu pot sa cant cu el!

- Canta cu vocea ta normala, ca si cum nu l-ai auzi pe el!

Incerc, dar nu imi iese mare lucru. Vocea mea normala nu se potriveste cu vocea lui divina. Vocea mea normala e condamnata sa cante fals intr-o lume a afonilor. Profesoara de pian imi zice ca am ureche muzicala. Candva o sa invat sa cant la chitara. Dar vocea mea nu o sa se potriveasca niciodata cu vocea lui Leonard Cohen.

Mama e tanara. Poarta un palton lung si niste palarii ciudate pe care û o suspectez eu û si le face singura. E eleganta intr-un fel simplu si hainele ei pastreaza tot timpul un parfum placut. Daca ma duc la cuier si imi ascund obrajii printre hainele inghesuite in cuier, stiu dupa mirosul dulce care sunt ale mamei. Vine de afara mirosind a frig si ne pupa pe mine si pe Vitu. Sovaim amandoi. Sa intrebam? Sa mai asteptam? Ne fastacim si ne invartim ca prostii in jurul ei. Mama zambeste hoteste. Putem sa intrebam. Intreaba Vitu, e mai tupeist.

- Ne-ai adus ceva bun?

E peltic si blond. Si eu sunt peltica, dar mai putin blonda. Avem amandoi o codita mica la spate, insa numai eu am zulufi û mama e foarte mandra de ei, pe mine incep sa ma enerveze de-a lungul anilor apoi uit complet de ei.

- Nu stiu, poateà

In tot timpul asta mama se descalta, isi scoate palaria, paltonul, fularulà Noi privim cand la ea, cand la geanta ei neagra.

Aproape de fiecare data mama scoate cate ceva pentru noi din geanta. A avut zeci de genti de-a lungul timpului. Toate negre si toate pline cu tot felul de lucruri. Niciodata nu a purtat, ca o doamna de o eleganta studiata, o poseta finuta, asortata cu pantofii sau cu oja, in care sa isi tina o batista parfumata, un ruj sià cam atat, pentru ca doamna e probabil insotita de un adevarat protector la care se gasesc banii si cheile masinii, casei etc. Doamna respectiva isi poarta cu mandrie povara-fulg a posetutei asortate, din piele veritabilaà bla, blaà Nu. Mama a avut mereu cate o geanta mare, plina de tot felul de lucruri care ii erau cu adevarat necesare. Prima oara cand am vazut-o mutand lucrurile dintr-o geanta uzata intr-una noua, am observat ca printre ”secreteleö ei pastra o jucarie si o ghetuta care fusesera û una a mea si cealalata a lui Vitu. Mama rade singura de ”gentutaö ei neagra si grasa. Noua ne place gentuta si ne place cand rade mama. Oare Vitu cand a aflat ca mama plange altfel?

august 2003
alexunu online

luiza07
Emigrant ¯n America

Post by luiza07 » Fri Jan 30, 2004 10:11 pm

30 ianuarie ... am intrat pe noul forum ( mersi Valkiria)... o alta zi care s-a sfarsit (desi mai sunt 2 ore) ca majoritatea celorlalte...singura in fata calculatorului,de fapt mint: in alte zile se mai sfarseste si singura citind, sau singura ascultand muzica si visand la lucruri marunte ( ca de exemplu: o iubire banala, pierduta, la clipe ca cele din copilarie, la "luceferi" in general...)... asta e!... :cry:
Niciodata sa nu uiti de inima ta!

Bonegal
Cel ce vinde de toate

Post by Bonegal » Sat Jan 31, 2004 2:05 am

31 ianuarie deja si eu sunt blocata in urma povestii lui cow.....de ce ma regasesc in ea? oare mama MEA plange altfel?
searching.......

alexunu
Daydreamer

Post by alexunu » Sat Jan 31, 2004 2:22 am

de trei zile nu fumez... n-am tras nici macar un fum! si mi-e dor de vama veche...
alexunu online

Bonegal
Cel ce vinde de toate

Post by Bonegal » Sat Jan 31, 2004 3:11 am

de trei zile cow nu fumeaza,nici macar un fum...ii e dor de vama veche....de zona sau de formatie,as intreba eu?
cu zona se rezolva la vara,,pana atunci e "calul din marlboro"al bonegalei.cu formatia se rezolva CHIAR mai repede....pe 4...
mie mi-e dor de forumisti....:(
searching.......

Death_Angel
Dinozaur

Post by Death_Angel » Sat Jan 31, 2004 3:35 am

30 ianuarie - 10.000, 6 tigari, 7 ore, venit tata din bucale, primit veste ca nu ma duc eu in bucale pe 4.02.04 la lansare, IRC, YAHOO, vazut film ( basic, Lord of the rings 3 era prea lung ). Am uitat chiulit la info, scapat cu o ora mai devreme. A fost o zi bestiala ...
Kiss the cook ! Kill the wife ! ( Al Bundy :P )
death's blog

LiaNNa
Sf. Petru

Post by LiaNNa » Sat Jan 31, 2004 4:52 am

31. ianuarie de vreo 5 ore... LiaNNa sta si se intreaba... oare de ce toate mamele plang altfel? sunat mama la 3 noaptea pentru a-i spune ca o iubesc (speriat in prima faza mama... "asta-i ora de sunat daca n-ai patit ceva?") ... certat cu nenea soare de la o replica spusa aiurea (de el)... acceptat scuzele lui nenea soare si pierdut vreo 3 minute in ochii lui (pana s-a trezit un client ca i s-a blocat calculatorul)... explicat la arabi tampiti ca eu nu DJ in clubul asta... si e numai 5 dimineatza...
ce urmeaza: strabatut orasul pana la capatul lui (pe un ghetus mai mult decat alunecos) preferabil pe jos... facut dus de 2 ore... dormit dar nu prea mult... plecat la colegul de banca din liceu ... spus :occasion4: la colegul respectiv (face si el 19 ani... e mare) ... stat de povesti cu el pana la posibile dureri de falci... sunat nenea soare pentru o eventuala intrevedere intre 4 ochi, doua caciuli... plimbat pe malul raului pana la degeraturi... facut om de zapada in Parcul Copiilor... intr-un final ajuns intr-un loc inca nedefinit si dormit... (va urma)

Death_Angel
Dinozaur

Post by Death_Angel » Sat Jan 31, 2004 4:54 am

31 ianuarie 2004 - ora 4:54.
Ma dor urechile de la casti, ma dor degetele, de abia mai tastez, imi cad ochii, ma duc sa ma culc :D
Kiss the cook ! Kill the wife ! ( Al Bundy :P )
death's blog

LiaNNa
Sf. Petru

Post by LiaNNa » Sat Jan 31, 2004 5:03 am

:lol:

Post Reply