tudor - writer

Stiri din presă, articole, reportaje, interviuri

Moderators: alexunu, Catanutz

Gothik
Zmeu

Post by Gothik » Mon May 29, 2006 8:18 am

s vorbea d 'conjuratia imbecililor' nitzelush mai devreme. cartea este supraaaaaaapreciata. singuru efect 'notabil' p care l-a avut cartea aia aupra mea, cel putin a fost sa ma faca sa nu imi mai placa nici o carte care are ca personaj principal un barbat. sick. o sa o donez, sa scap d ea.
......supradoza de vise
Vaca Mu, Porcul Guitz si Sobolanitza chitzi...

Black Cat
Cel ce vinde de toate

Post by Black Cat » Mon May 29, 2006 11:15 am

Doneaz-o so tu incoa' s-o citeasca si altii! :lol:
There's a devil waiting outside your door...

miruna_patricia
Emigrant ¯n America

Post by miruna_patricia » Mon May 29, 2006 11:27 am

si eu o vreau :lol: ai putea sa-mi zici de cine e scrisa?
toti oamanii sunt normali,asta pana cand ajungi sa-i cunosti...

Gothik
Zmeu

Post by Gothik » Mon May 29, 2006 2:46 pm

este scrisa de John Kennedy Toole...coperta este roooozz.....cu o caricatura cam aiurea care infatiseaza personajul principal ....

cateva comentarii:
'Creatia lui Toole poarta amprenta geniului' - Publishers Weekly

'O bijuterie - una dintre cele mai amuzante carti scrise vreodata.' - New Republic

'O capodopera comica. Ignatius J. Reilly, eroul lui John Kennedy Toole, este un Gargantua al zilelor noastre, un Don Quijote din New Orleans.' - Chicago Sun- Times.

'Aventurile eroului principal explodeaza unele dupa altele ca niste artificii. Conjuratia Imbecililor va deveni, fara indoiala, un clasic al literaturii universale' - The Baltimore Sun.

'O epopee comica, un roman ca o avalansa, tumultuos, plin de viata.' - The Washington Post.

'O capodopera de o inventivitate uimitoare, o simfonie comica.' - The New York Times Book rewiew

'Cumparati Conjuratie Imbecililor. face toti banii'. - Time
......supradoza de vise

takiaski
Copil cu geacõ de blugi
Location: intr-o camera, care e intr-un oras, care e pe o planeta..inca nush unde..AICI..:p

Post by takiaski » Mon May 29, 2006 4:17 pm

hm... nu sunt multe carti cu care ma pot lauda ca le-am citit, dar.. intamplarea face ca, acum cativa ani, din plictiseala si nemaiavand ce carti sa citesc, sora mea mi-a recomandat conjuratia imbecililor...
.. deci, va pot recomda la randul meu cartea... :wink:
ssssttttt! .. asculta!.. moment de tacere.. de reculegere...moment de regasire.. moment pentru mine, si atat...pentru mine.. si tine...

Gothik
Zmeu

Post by Gothik » Mon May 29, 2006 7:19 pm

cartea a luat Premiul Pulitzer, in 1981. nasoala nu pot sa zic ca e, dar e supraevaluata sigur... parerea mea.
......supradoza de vise

takiaski
Copil cu geacõ de blugi
Location: intr-o camera, care e intr-un oras, care e pe o planeta..inca nush unde..AICI..:p

Post by takiaski » Mon May 29, 2006 8:38 pm

pentru a-i lamuri pe cei care nu au citit cartea... cred ca ar fi bune sa ne rezumam la " buna" si atat,....ca se putea mai bine, ca se putea mai rau.. asta depinde de gusturile fiecaruia in materie de carti, de gradul nostru de cultura... deci.. care vrea, poate citi.. :wink:
ssssttttt! .. asculta!.. moment de tacere.. de reculegere...moment de regasire.. moment pentru mine, si atat...pentru mine.. si tine...

Post Reply