interviu cu lapi in "nopti albe in campus"

Stiri din presă, articole, reportaje, interviuri

Moderators: alexunu, Catanutz

Post Reply
Catanutz
Cal din Marlboro

interviu cu lapi in "nopti albe in campus"

Post by Catanutz » Tue Dec 13, 2005 2:48 pm

r: Tare rau mi-a parut ca nu am ajuns la Sala Palatului pe 20noiembrie. Din ce am aflat, concertul a fost un succes deplin. Ce ati simtit voi pe scena?
Lapi: Am incercat si, cred eu, am reusit sa comunicam cat mai cald cu publicul, cu oamenii care au venit sa ne vada si sa ne asculte. Oricum, a fost o experienta extraordinara.

r: De ce album live?
Lapi: Pentru ca am considerat ca ar fi pacat de inregistrarile cu adevarat reusite ale pieselor noastre din concerte. Si pentru ca suna bine si, poate, putin diferit fata de inregistrarile de studio.

r: V-am vazut la concertul sustinut la Bavaria, in octombrie. Nu mi-a venit sa cred. Timp de 2ore, publicul a cantat cot la cot cu voi (si la fel s-a intamplat si la Sala Palatului, si asa se intampla la toate concertele voastre). Care este reteta voastra de a ajunge atat de aproape de sufletul publicului?
Lapi: Nu e vorba de reteta. Ne place ceea ce facem, credem in muzica noastra si o facem cu toata daruirea.

r: Se zvoneste ca lucrati la un nou album. Pe cand va aparea acesta si ce schimbari va aduce cu sine, in ceea ce priveste muzica voastra?
Lapi: Da, este adevarat. Urmeaza sa apara un nou album, undeva prin aprilie-mai anul viitor. Avem deja trei piese gata, pe care le cantam prin concerte. In ianuarie, intram in studio, pentru imprimari. Schimbari nu sunt multe, insa pot spune ca piesele de pe viitorul album vor avea ceva nou din punct de vedere stilistic, sa zicem ca vor capata un aer mai "modern".

r: Concerte?
Lapi: Nu vom mai avea concerte pana la lansarea albumului...

r: Ce ai vrea sa insemne Vama Veche pentru fanii vostri?
Lapi: Cam ce inseamna pentru Lapi Yes, Beatles, Pink Floyd, Judas Priest, Led Zeppelin...

r: Un mesaj Studentilor...
LApi: Sa se distreze de sarbatori, Craciun si An Nou fericit si, oriunde s-ar afla, sa se gandeasca si la noi...
Her hair reminds me of a warm safe place

Post Reply