TOPI CUCU REGULI

News only.

Moderators: Sunflower, Kalin

cris_o_zana
Vecin de la mezanin

Post by cris_o_zana » Wed Aug 10, 2005 3:41 pm

i give up. nu ma certam cu nimeni, facusem doar o propunere si nu cred ca ar trebui sa avem nevoie de moderatori

Popeasca
Oltean

Post by Popeasca » Wed Aug 10, 2005 9:11 pm

De ce nu stergeti tot ce e la topicul asta cu exceptia primului post si celui de-al doiea post si nu bagati un sticky?
Sunt oltean de Jiulet, mititel si iubaret.

Death_Angel
Dinozaur

Post by Death_Angel » Sun Dec 18, 2005 12:57 am

propuneri de reguli

1.daca un user greseste un cuvant sau mai multe intr-un post sa foloseasca functia edit nu sa se corecteze in alt post ( exemplu Dark_girl, topic : Coyul lui Davinci )

2. sa nu ai 2 posturi consecutive in acelasi topic ( exceptie Am sa ma intorc mai beat, ForumArt )
Kiss the cook ! Kill the wife ! ( Al Bundy :P )
death's blog

D4rk_Girl
Cloud

Post by D4rk_Girl » Sun Dec 18, 2005 1:00 am

k..ai dreptate..sorry.... nu s`a mai intamplat si nu se va mai intampla... k doar de aiai exista "edit" .. sorry again
"...purtat de apa regretului ma simt mereu izbit de valuri ma tem ca nici un salvamar nu regasesc pe maluri [...] flori de fericire revin mereu pentru a pleca....de ce viata imi zambeste cand nu sunt fericit cu ea?"

Pitbull
Big Brother

Post by Pitbull » Sun Dec 18, 2005 3:27 am

Death_Angel wrote:propuneri de reguli

1.daca un user greseste un cuvant sau mai multe intr-un post sa foloseasca functia edit nu sa se corecteze in alt post ( exemplu Dark_girl, topic : Coyul lui Davinci )

2. sa nu ai 2 posturi consecutive in acelasi topic ( exceptie Am sa ma intorc mai beat, ForumArt )
Juste, ambele reguli propuse. Desigur, "contraventiile" implicate nu sunt chiar atât de grave încât să justifice alte măsuri decât atentionări.
Propun un amendament - privind regula a doua. Pe lângă cele două exceptii mentionate de Death, să mai includem:
- orice topic mai mult sau mai putin similar cu A.S.M.I.M.B. si F.A., (deci, mai mult "cumulativ" decât "punctual" sau "de dialog"), în care nu s-a mai postat de mult, iar userul are din nou ceva de spus, sau pur si simplu vrea să-l revigoreze (cu o precizare: să se facă numai atunci când topicul s-a învechit suficient - de exemplu, când coboară deja spre josul primei pagini; altfel, asemenea topicuri ar ajunge să fie "confiscate" de anumiti useri, care postează aproape numai ei, repetat - si mentinute "artificial" printre primele).
- atunci când userul urmăreste un anumit efect (de exemplu, umoristic) prin folosirea mesajelor repetate (iar formula "citatelor succesive" în acelasi mesaj nu duce la acelasi efect); stiu că mă exprim cam abstract, dar... na, cred c-ati prins ideea.
Imperiile coloniale au murit...
Germania Nazistõ a murit...
Uniunea Sovieticõ a murit...
Si nici Uniunea Europeanõ nu se simte prea bine ;)
http://communities.msn.com/pitbullsrealm

CMIDP
Cal din Marlboro

Post by CMIDP » Mon Dec 19, 2005 2:28 am

a doua regula propusa este aiurea..cel putin din pct meu de vedere..... .ptr ca daca postezi azi de exemplu ...nu poti sa vi maine sa editezi postul si sa adaugi ceva.....daca nu scrie nimeni in topic respectiv o saptamana si tu o saptamana ai ceva de zi acolo ce faci editezi mereu? ..
ma rog...m-am bagat si eu aiurea ca musca in lapte...
scuzoaiele mele
Ce trist e cimitirul fara tine !!!
Grunge is dead ... [LONG LIVE ROCK]

sellena
Puiul Paranoic

Post by sellena » Thu Dec 22, 2005 12:07 am

mai, eu am vrut candva sa scriu ceva intr-un topic care era in arhiva.am scris si m-am trezit cu topicul inchis.dac aam scris acolo, inseamna ca topicul e inca functionabil..deci as propune ca la cererea userilor, moderatorii sa aduca unele topicuri din arhiva
"Cativa centimetri in plus, cateva mii de lei in plus, cateva carti citite in plus, lucruri de genul asta despart oamenii."

Pitbull
Big Brother

Post by Pitbull » Thu Dec 22, 2005 12:30 am

Da, asta se poate. De vorbit cu Sea si Death.

Death_Angel
Dinozaur

Post by Death_Angel » Thu Dec 22, 2005 10:33 am

sellena wrote:mai, eu am vrut candva sa scriu ceva intr-un topic care era in arhiva.am scris si m-am trezit cu topicul inchis.dac aam scris acolo, inseamna ca topicul e inca functionabil..deci as propune ca la cererea userilor, moderatorii sa aduca unele topicuri din arhiva
toate topicurile din arhiva sunt inchise vi vor ramane inchise. de aia exista arhiva, nu o sa deschid nici un topic si nu o sa scot din un topic din arhiva. multe topicuri din arhiva sunt deschise din cauza moderatorilor celorlalte subforumuri pe care i-am rugat de vreo 4 ori sa inchida topicurile inainte sa le trimita in arhiva dar se nu aude nici unul :).
Kiss the cook ! Kill the wife ! ( Al Bundy :P )
death's blog

Pitbull
Big Brother

Post by Pitbull » Thu Dec 22, 2005 1:14 pm

Death_Angel wrote: toate topicurile din arhiva sunt inchise vi vor ramane inchise. de aia exista arhiva, nu o sa deschid nici un topic si nu o sa scot din un topic din arhiva.
Exagerezi inutil. Oriunde în lume există posibilitatea de principiu ca un lucru nou, neprevăzut, să readucă în actualitate ceva ce părea clasat si arhivat.
Altfel, userii aflati în situatia Sellenei ar ajunge să creeze topicuri noi cu subiecte similare, care mai târziu s-au închide si ar ajunge tot în arhivă, alături de alea vechi pe aceeasi temă, si-ar creste si mai mult haosul.
Iti propun o variantă din două - ambele mi se par rezonabile:

a) Lasă topicurile care ajung la arhivă asa cum sunt: încuiate sau descuiate. Ce mare problemă, dacă din când în când cineva îl mai reîmprospătează pe vreunul? Prea des n-o să se întâmple - si simplul fapt că topicul e IN ARHIVA arată clar că, în esentă, s-a învechit. (Si încuie numai topicurile "nasoale", cu certuri, etc.; noroc că de-asta nu prea avem - nu-i ca pe CineMagia!)
b) Acordă posibilitatea redeschiderii la cerere, cum a propus Sellena: dacă un user îti cere cu argumente convingătoare să redeschizi un topic, rămâne la latitudinea ta dacă esti de acord sau nu. Poti foarte bine să-l refuzi, dacă vrea doar să pună un "lol" la ultimul mesaj. Poti la fel de bine să retrimiti topicul într-un board activ, dacă reiese că într-adevăr ceva nou a readus clar subiectul în actualitate. Oricum, cazurile pe care le-am exemplificat aici n-au sanse să se concretizeze decât extrem de rar, asa că n-o să-ti dea bătaie de cap.

In general: nu fiti, dom'le, RIGIZI. Fiti elastici, dinamici, comunicativi si receptivi. Nu numai că asa are mai multă lume de câstigat - dar e si mai interesant!

floydman
.

Post by floydman » Sat Jan 14, 2006 8:50 am

propun sa abolim topicul asta. oricum nu si-a atins scopul.regulile vor fi doar cele ale bunului simt. mai ales ca mie imi place emoticonul interzis de kalin.
all animals are equal but some animals are more equal than others...

Kalin
Zburator
Location: In a night, or in a day, in a vision, or in none...

Post by Kalin » Sat Jan 14, 2006 10:45 am

Eu imi aduc aminte de ce a aparut nevoia pentru topicul asta... and it was your fault ;) si cat a existat topicul asta aici nu ai mai facut prostii. Doar pentru asta si merita sa ramana unele idei din el. Si te rog sa folosesti smileyul ala mai des (adica o prima data si apoi de inca cateva ori :lol:) daca iti place asa de mult.
Oamenii ma lasa sa ma mint.. eu o fac mereu iubind...
never free.... never me

Pitbull
Big Brother

Post by Pitbull » Sun Jan 15, 2006 1:34 am

No, dom'le, topicul ăsta e bine că-i aici. Ne mai conversăm si noi despre "asa nu / asa da" - chiar dacă principalele reguli rămân cele ale bunului simt. Si-n plus, pot si noii veniti să se orienteze ce e voie si ce nu (mă rog, că îndeobste n-o fac... "asta-i partea a doua" - ca să citez din clasicii în viată).

D@n
Mecanic de metrou

o mica sugestie

Post by D@n » Fri Feb 17, 2006 5:51 pm

In primul rand vreau sa spun k forumu e PERFECT. :D Cu exceptia unui singur lucru: Unii oameni exagereaza cu: "ESTI OFFTOPIC!!!!!!!!" asta doar pt a-si mari nr de post-uri. Eu n-am patit chestia asta, doar am observat-o. Atâta tot.
Din pacate, e cam tirziu pentru vama. O patura subtire de intelectuali, boemi, romantici s.a.m.d. nu poate fi decit infranta, fizic vorbind, de patura tot mai groasa a neptunistilor care cred ca "stiu" ce e aia Vama Veche. Asta e...

valkiria
Cel ce vinde de toate

Post by valkiria » Fri Feb 17, 2006 6:46 pm

totul este perfect in cea mai frumoasa lume posibila...
if you see this writing you're dying.

Post Reply